Takimi i grupit këshillimor të programit të përbashkët të Bashkimit Evropian dhe Këshillit të Evropës, Romacted u zhvillua në Tiranë.
Ky takim mblodhi së bashku aktorët kryesor të rëndësishëm në nivelin qëndror dhe lokal, ekipet vendore, përfaqësuesit e Bashkimit Evropian dhe Këshillit të Evropës për të diskutuar mbi progresin e Programit ROMACTED.
Në këtë takim kryetarja e bashkisë Alma Hoxha shprehu angazhimin për të ngritur kapacitetet e duhura për të nxitur fuqizimin e Komunitetit Egjyptian.
Hartimi i planeve dhe projekteve për këtë komunitet janë prioritet i Bashkisē tonë.
Kryetarja prezantoi projektin e Ministrisë së Financave për rehabilitimin e banesave të një numri të kosiderueshëm familjesh të këtij komuniteti .Për nevojat e identifikuara të komunitetit egjiptian ēshtë hartuar dhe një projekt propozim : “Në hapat e mjeshtrave tē mëdhenj” i cili ka si si qëllim promovimin dhe trashëgimin ndër breza të tradites dhe kulturēs së tyre.
#Fuqizimi i Komunitetit Egjiptian
#Romacted